Zestaw programów kalkulacyjnych
STAL

Zestaw programów przeznaczonych do obliczeń inżynierskich.

Kalkulatory pozwolą na prawidłowe zaprojektowanie elementów stalowych.

Stal jest obecna w każdej dziedzinie budownictwa. Jej największymi zaletami jest zdolność do przenoszenia naprężeń rozciągających, wysoki moduł Younga, dowolność kształtowania konstrukcji, a także wysoka zbieżność założeń obliczeniowych do rzeczywistej nośności ustroju.

Dzięki poniższym kalkulatorom prawidłowo zostaną zwymiarowane elementy hal lub wiat i innych konstrukcji stalowych

Zestaw zawiera następujące programy:

(kliknij i rozwiń więcej informacji)

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3) oraz normie polskiej PN-B. Pozwala na pełne zwymiarowanie belki stalowej o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN), ceowym (UPE, UPN), teowym (½HEB, ½HEA, ½IPE) oraz zamkniętym (rura kwadratowa/prostokątna i okrągła). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • charakterystykę geometryczną przekroju
  • wymagany przekrój belki dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i ścinaniu oraz w złożonym stanie naprężenia)
  • zagadnienie stateczności: zwichrzenie belki oraz oddziaływanie momentu zginającego z siłą ściskającą (formuły interakcyjne)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie słupa stalowego  o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN), ceowym (UPE, UPN) i teowym (½HEB, ½HEA, ½IPE). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

  • wymagany przekrój słupa dla spełnienia warunku SGN przy ściskaniu bez możliwości wyboczenia
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie słupa w dwóch płaszczyznach

Nowość w wersji v1.2: 

  • wymiarowanie płyty podstawy słupa ze względu na docisk (dla dwuteowników)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie belki stalowej cienkościennej o przekroju ceownika półzamkniętego (z odgięciami) oraz zetownika. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma programu jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program? 

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój belki dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu, ścinaniu i lokalnym ścinaniu)
  • warunek SGU – ugięcie belki (przy założeniu swobodnego podparcia i obciążenia równomiernie rozłożonego)
  • zagadnienie stateczności: zwichrzenie belki w zależności od schematu podparcia, rodzaju obciążenia i miejsca jego przyłożenia

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie słupa stalowego cienkościennego o przekroju ceownika półzamkniętego (z odgięciami). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój słupa dla spełnienia warunku SGN (przy ściskaniu)
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie słupa (giętne, skrętne i giętno-skrętne)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN-1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie zimnogiętej płatwi (o przekroju zetowym lub ceowym z odgięciami) współpracującej z poszyciem, uwzględniając tarczową pracę układu konstrukcyjnego. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju  (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój płatwi dla spełnienia warunku SGN (przy obciążeniach grawitacyjnych i unoszących) z uwzględnieniem współpracującej blachy trapezowej, zdwojonego przekroju na podporach i stężeń międzypłatwiowych (opcjonalnie)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993-1-8 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie połączenia zakładkowego: śrubowego kategorii A (dociskowe) oraz spawanego

Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

Połączenie śrubowe

  • połączenie oferujące zamodelowanie do 3 szeregów śrub po 3 śruby w każdym z nich w dowolnej konfiguracji: w jednej, dwóch lub czterech płaszczyznach ścinania
  • nośność na ścinanie
  • nośność na docisk
  • nośność na rozerwanie blokowe każdej z łączonych blach

Połączenie spawane (nowość w wersji 1.1)

  • nośność połączenia przy obciążeniu prostopadłym
  • minimalną długość spoiny podłużnej
  • minimalną długość spoiny poprzecznej

Połączenie śrubowe z kątownikiem (nowość w wersji 1.2)

wg normy PN-EN 1993-1-8 (EC3) oraz PN-EN 50341 

Połączenie śrubowe zginane (nowość w wersji 2.0)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na tzw. technicznej teorii cięgien, która dotyczy cięgien o małym zwisie (f/l < 0,1). Program pozwala na zwymiarowanie dwóch ich typów: nierozciągliwego oraz rozciągliwego. W przypadku tego drugiego, można zbadać zmianę naciągu i zwisu cięgna w zmiennych warunkach (obciążenia, rozpiętości, a także temperatury, cały czas uwzględniając sprężystość materiału). Do wyboru Użytkownik ma 6 schematów obciążenia:
  • rozłożonego na całej długości,
  • rozłożonego na części cięgna,
  • rozłożonego na całej długości z jednoczesną siłą skupioną w dowolnym miejscu,
  • rozłożonego trójkątnego,
  • rozłożonego trapezowego,
  • rozłożonego trójkątnego z maksimum na podporach i minimum w środku rozpiętości.
Co oblicza program?
  • Naciąg cięgna, strzałkę zwisu i reakcje w podporach dla 6 różnych schematów obciążenia
ZOBACZ PROGRAM: Wymiarowanie cięgna

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie rozpory stalowej o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN) oraz zamkniętym (rura okrągła). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • charakterystykę geometryczną przekroju
  • wymagany przekrój rozpory dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i ściskaniu oraz w złożonym stanie naprężenia)
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie rozpory

ZOBACZ PROGRAM: Wymiarowanie rozpory stalowej

Arkusz został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie blachy trapezowej (fałdowej) o dowolnej geometrii z opcją pojedynczych usztywnień zlokalizowanych w pasach. Użytkownik ma możliwość zadania układu do 3 przęseł. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program? 

  • wymagany przekrój blachy dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i interakcji zginania z siłą skupioną)
  • warunek SGU – ugięcie blachy (wraz z lokalizacją największego przemieszczenia pionowego)

ZOBACZ PROGRAM: Kalkulator do wymiarowania blachy trapezowej

Cena poza pakietem: 1 192zł brutto

Cena 549zł brutto (446,34zł netto)

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 499zł brutto

licencja cyfrowa na jedno stanowisko

wersja 1.3a

Zobacz inne pakiety programów:

INŻYNIER PRO
3902zł
999zł
brutto
Zainteresowały Cię nasze produkty? Zapisz się na newsletter

Profesjonalne programy obliczeniowe dla budownictwa.

Kalkulatory sprzedawane przez studio oprogramowania specjalistycznego:

Alpha Leonis Leszek Rakowski

ul. Piasta 10, 05-822 Milanówek

NIP: 70 10 20 72 32, REGON: 367253113

Pomimo dołożenia szczególnych starań, autorzy nie biorą odpowiedzialności za dane, informacje oraz wyniki obliczeń uzyskanych za pomocą aplikacji. Każdorazowo należy sprawdzać dane oraz wyniki obliczeń. Korzystasz na własną odpowiedzialność.

Copyright Kalkulatory Inżynierskie, Wszelkie prawa zastrzeżone