Zestaw programów kalkulacyjnych
STAL

Zestaw programów przeznaczonych do obliczeń inżynierskich.

Kalkulatory pozwolą na prawidłowe zaprojektowanie elementów stalowych.

Stal jest obecna w każdej dziedzinie budownictwa. Jej największymi zaletami jest zdolność do przenoszenia naprężeń rozciągających, wysoki moduł Younga, dowolność kształtowania konstrukcji, a także wysoka zbieżność założeń obliczeniowych do rzeczywistej nośności ustroju.

Dzięki poniższym kalkulatorom prawidłowo zostaną zwymiarowane elementy hal lub wiat i innych konstrukcji stalowych

Zestaw zawiera następujące programy:

(kliknij i rozwiń więcej informacji)

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3) oraz normie polskiej PN-B. Pozwala na pełne zwymiarowanie belki stalowej o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN), ceowym (UPE, UPN), teowym (½HEB, ½HEA, ½IPE) oraz zamkniętym (rura kwadratowa/prostokątna i okrągła). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • charakterystykę geometryczną przekroju
  • wymagany przekrój belki dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i ścinaniu oraz w złożonym stanie naprężenia)
  • zagadnienie stateczności: zwichrzenie belki oraz oddziaływanie momentu zginającego z siłą ściskającą (formuły interakcyjne)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie słupa stalowego  o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN), ceowym (UPE, UPN) i teowym (½HEB, ½HEA, ½IPE). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

  • wymagany przekrój słupa dla spełnienia warunku SGN przy ściskaniu bez możliwości wyboczenia
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie słupa w dwóch płaszczyznach

Nowość w wersji v1.2: 

  • wymiarowanie płyty podstawy słupa ze względu na docisk (dla dwuteowników)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie belki stalowej cienkościennej o przekroju ceownika półzamkniętego (z odgięciami) oraz zetownika. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma programu jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program? 

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój belki dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu, ścinaniu i lokalnym ścinaniu)
  • warunek SGU – ugięcie belki (przy założeniu swobodnego podparcia i obciążenia równomiernie rozłożonego)
  • zagadnienie stateczności: zwichrzenie belki w zależności od schematu podparcia, rodzaju obciążenia i miejsca jego przyłożenia

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie słupa stalowego cienkościennego o przekroju ceownika półzamkniętego (z odgięciami). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój słupa dla spełnienia warunku SGN (przy ściskaniu)
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie słupa (giętne, skrętne i giętno-skrętne)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN-1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie zimnogiętej płatwi (o przekroju zetowym lub ceowym z odgięciami) współpracującej z poszyciem, uwzględniając tarczową pracę układu konstrukcyjnego. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

  • pełną charakterystykę geometryczną przekroju  (z uwzględnieniem spełnienia warunków normowych)
  • wymagany przekrój płatwi dla spełnienia warunku SGN (przy obciążeniach grawitacyjnych i unoszących) z uwzględnieniem współpracującej blachy trapezowej, zdwojonego przekroju na podporach i stężeń międzypłatwiowych (opcjonalnie)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993-1-8 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie połączenia zakładkowego: śrubowego kategorii A (dociskowe) oraz spawanego

Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane. 

Co oblicza program? 

Połączenie śrubowe

  • połączenie oferujące zamodelowanie do 3 szeregów śrub po 3 śruby w każdym z nich w dowolnej konfiguracji: w jednej, dwóch lub czterech płaszczyznach ścinania
  • nośność na ścinanie
  • nośność na docisk
  • nośność na rozerwanie blokowe każdej z łączonych blach

Połączenie spawane (nowość w wersji 1.1)

  • nośność połączenia przy obciążeniu prostopadłym
  • minimalną długość spoiny podłużnej
  • minimalną długość spoiny poprzecznej

Połączenie śrubowe z kątownikiem (nowość w wersji 1.2)

wg normy PN-EN 1993-1-8 (EC3) oraz PN-EN 50341 

Połączenie śrubowe zginane (nowość w wersji 2.0)

ZOBACZ PROGRAM

Program został oparty na tzw. technicznej teorii cięgien, która dotyczy cięgien o małym zwisie (f/l < 0,1). Program pozwala na zwymiarowanie dwóch ich typów: nierozciągliwego oraz rozciągliwego. W przypadku tego drugiego, można zbadać zmianę naciągu i zwisu cięgna w zmiennych warunkach (obciążenia, rozpiętości, a także temperatury, cały czas uwzględniając sprężystość materiału). Do wyboru Użytkownik ma 6 schematów obciążenia:
  • rozłożonego na całej długości,
  • rozłożonego na części cięgna,
  • rozłożonego na całej długości z jednoczesną siłą skupioną w dowolnym miejscu,
  • rozłożonego trójkątnego,
  • rozłożonego trapezowego,
  • rozłożonego trójkątnego z maksimum na podporach i minimum w środku rozpiętości.
Co oblicza program?
  • Naciąg cięgna, strzałkę zwisu i reakcje w podporach dla 6 różnych schematów obciążenia
ZOBACZ PROGRAM: Wymiarowanie cięgna

Program został oparty na normie europejskiej PN-EN 1993 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie rozpory stalowej o przekroju dwuteowym (HEB, HEA, IPE, IPN) oraz zamkniętym (rura okrągła). Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program?

  • charakterystykę geometryczną przekroju
  • wymagany przekrój rozpory dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i ściskaniu oraz w złożonym stanie naprężenia)
  • zagadnienie stateczności: wyboczenie rozpory

ZOBACZ PROGRAM: Wymiarowanie rozpory stalowej

Arkusz został oparty na normach europejskich PN-EN 1993-1-3 oraz PN-EN 1993-1-1 (EC3). Pozwala na pełne zwymiarowanie blachy trapezowej (fałdowej) o dowolnej geometrii z opcją pojedynczych usztywnień zlokalizowanych w pasach. Użytkownik ma możliwość zadania układu do 3 przęseł. Całość została tak opracowana, aby na każdym kroku sprawdzać warunki krytyczne i w razie niespełnienia danego kryteria, informować o tym Użytkownika. Forma arkusza jest przejrzysta i czytelna, a każdy obliczany parametr został opisany. W celu zapobieżenia chaosowi informacyjnemu, obliczenia zostały poprowadzone w sposób uporządkowany czyli w toku ich wykonywania uzupełnia się kolejne dane.

Co oblicza program? 

  • wymagany przekrój blachy dla spełnienia warunku SGN (przy zginaniu i interakcji zginania z siłą skupioną)
  • warunek SGU – ugięcie blachy (wraz z lokalizacją największego przemieszczenia pionowego)

ZOBACZ PROGRAM: Kalkulator do wymiarowania blachy trapezowej

Cena poza pakietem: 1 441zł brutto

Cena 549zł brutto (446,34zł netto)

Najniższa cena w ciągu 30 dni: 499zł brutto

licencja cyfrowa na jedno stanowisko

wersja 1.3a

Zobacz inne pakiety programów:

INŻYNIER PRO
3447zł
999zł
brutto
Zainteresowały Cię nasze produkty? Zapisz się na newsletter